Cieplice Zdrój - jak dojechać, jak dotrzeć, ciekawe miejsca w ok

  • location_on Cieplice Śląskie-Zdrój

Cieplice Zdrój

Cieplice (uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry) to najstarszy kurort w Polsce. Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 C, swoją skuteczność zawdzięczają czynnym związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. Leczą schorzenia narządu ruchu, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, choroby dróg moczowych i nerek, układu nerwowego oraz oczu. Obok leczenia balneologicznego stosuje się tutaj borowinę, światłolecznictwo i inne nowoczesne metody terapii. Swoistą terapia są także spacery po okolicy i udział w bogatym życiu kulturalnym cieplickiego zdroju.

Pałac Schaffgotschów to obecnie siedziba filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Budynek wzniesiony został na miejscu poprzedniej siedziby rodu, strawionej przez pożar. Budowa trwała w latach 1784 - 88 pod kierownictwem architekta Jana Rudolfa z Opola. O przynależności tego klasycystycznego obiektu do jednego z najwspanialszych rodów śląskich świadczą dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami.

Długi Dom był jednym z elementów kompleksu klasztornego cieplickiego zakonu cystersów. Wzniesiony w latach 1689 - 93 jako dom gościnny dla przybywających do Zdroju kuracjuszy. Obecnie mieści się tu siedziba dyrekcji Uzdrowiska.

Galeria i Teatr w Parku tworzące dziś jeden kompleks budowli w Parku Zdrojowym powstały w różnych okresach i z różnym przeznaczeniem, choć oba ku uciesze i wygodzie kuracjuszy. „Galerię” zbudowano w latach 1797-1800 według projektu wrocławskiego architekta Carla Gottfrieda Geiβlera, nawiązującego do antycznych willi. Budynek ten uważano długo za najpiękniejszy w Cieplicach. Wewnątrz urządzono salę koncertową, czytelnię, salon gier towarzyskich, palarnię cygar i restaurację, która dziś funkcjonuje w „Galerii”.  „Teatr Zdrojowy” mimo braku własnej sceny istniał tu, jak w każdym innym szanującym się uzdrowisku od bardzo dawna. Obiekt ufundowany przez Schaffgotschów zaprojektował w stylu neoklasycznym Albert Tollberg. Z czasem, dla wygody gości, połączono teatr specjalnym łącznikiem z sąsiednią „Galerią”. Obecnie scena należy do Zdrojowego Teatru Animacji.

Dom Zdrojowy znajdujące się naprzeciw „Długiego Domu” budynki uzdrowiska wzniesiono w latach 1929-1931, na miejscu wcześniejszych obiektów zdrojowych. Widoczne tu dwie rotundy kryją, zbudowane dokładnie na miejscu jeszcze średniowiecznych, baseny kąpielowe. W XVIII w. istniała tu sadzawka służąca do leczenia zwierząt zwana „Końskim Zdrojem”.

Noclegi w Cieplicach - baza noclegowa Cieplic

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0