Kowary
Kowary to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m.. Specyficzny mikroklimat przyjazny regeneracji sił witalnych, okalające góry i lasy sprzyjające pieszym wędrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów o raz bogata sięgająca średniowiecza historia spełnią oczekiwania każdego kto odwiedzi Kowary. Bliskość gór - Karkonoszy i Rudaw Janowickich, gęsta dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych sprawia, że najbardziej wybredni turyści znajdą trasy dostosowane poziomem trudności do swoich umiejętności. Polecamy spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską i zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia - leżące na wysokości ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na pięknej zimą i latem Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m) znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne.
Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczna "Sztolnie Kowary" poprowadzi Cię przez świat legend, tajemnic i historii prawdziwej. Odwiedzający to miejsce zapozna się z pracą dawnych górników, pozna techniki wydobywcze, przyjrzy się zgromadzonym zbiorom minerałów i szlachetnych kamieni, będzie mógł również spróbować unikalnej wody "Potencjałki". Trasa zwiedzania prowadząca poprzez podziemne chodniki, komory i groty liczy 1200 metrów. Czas zwiedzania około 60 minut. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu, gdyż w podziemiach panuje stała temperatura - około 8 st. C i wysoka wilgotność.
"Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" - w dolnej części miasta, na dawnym terenie Fabryki Dywanów powstał w 2003 roku "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska". Odwiedzający to miejsce mają możliwość zapoznania się z pałacami, klasztorami oraz całymi starówkami dolnośląskich miejscowości. Budowle przedstawione są w tej skali 1:25. Latem miniatury wystawione są na zewnątrz w niewielkim parku ze stawem, w sezonie zimowym można je podziwiać w interesująco urządzonym wnętrzu dawnej hali (z kominkami, stylowymi meblami oraz kawiarenką). Modela wykonane są nowoczesnymi metodami technologicznymi co dało twórcom możliwość odtworzenia nawet bardzo drobnych detali.
Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo pomimo że nawiązuje klimatem do PRLu, to nie ma tego skrótu w nazwie. Muzeum Sentymentów to magazyn miłych wspomnień z minionych lat, czyli przestrzeń zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Wchodząc do Muzeum Sentymentów, przenosisz się w czasie i w jednym momencie jesteś wśród rzeczy, które pamiętasz z domu babci, rodziców czy też ze swojego pokoju.
"Sanie rogate" - historia zjazdów saniami rogatymi w Karkonoszach sięga początku XVIII wieku. Służyły one wówczas do przewozu drewna lub siana, a z czasem do szybkiego przemieszczenia się z zaśnieżonych gór wprost do leżących u podnóży wiosek. W 1814 roku po raz pierwszy zjechano takimi saniami z Przełęczy Okraj pod gospodę "Złota Gwiazda" w Kowarach. Od tego czasu turyści i miejscowa ludność, aż do wybuchu II wojny światowej w ten sposób uatrakcyjniała sobie pobyt w Kowarach. Od kilku lat wskrzeszamy tę wspaniałą tradycję organizując "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi", który na stałe wpisał się już do kalendarza zimowych imprez w regionie Karkonoszy.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.